Jag har fått synpunkter på sistone om lösa trådar på bloggen.
En gäller Merlin, fågelappen. Hur många olika arter lyckades jag egentligen registrera under sommaren?
Det blev faktiskt hela 127 stycken.
Det är nästan ingen idé att försöka utöka skaran vid den här tiden på året. Visserligen är det få arter som ännu har börjat flyga söderut, men det är ganska tyst numera i skogen här bredvid.
Apropå Merlin hittade jag i helgen en rolig Rocky-strip. Den är väl ca. 10 år gammal, och Rocky tycker sig få en fantastisk idé.
På bild 1 ligger Rocky i gräset och fipplar med mobilen och frågar ”Kan man shazamma fåglar? Så man kan se vad det är för nån? Det vore en bra app!”
Bild 2: ”Man hör en trudelutt i trädgården, vad är det för fågel undrar man. Håller upp luren, processing … vithuvad knärvelhöna”.
Bild 3 och bild 4 se ni däruppe. Bild 3: ”Alla fåglars ljud finns som dagens P2-fågel i nåt arkiv, de köper man loss. Sen köper man shazam-programvaran, så är man hemma. Säljer till Mark Zuckerberg för fyra miljarder!”.
Bild 4: ”Brrroink! Knorrbönesnippa”.
Jag sparade stripen en gång i tiden eftersom jag då tänkte något liknande som Martin Kellerman (Rocky). Men nu finns den alltså på riktigt: Merlin, Shazam för fåglar.
Och visst saknar men Rocky …