Ingenjör Linder

Screenshot 2023-11-21 at 21.17.34Varje år utser brittiska BBC 100 kvinnor i världen som är särskilt inflytelserika och inspirerande, och gör reportage om dessa.

Kvinnorna kommer från alla sfärer i samhället och från hela jordklotet. BBC är självfallet noga med representation.

En kvinna på årets lista är från Sverige … och, tänka sig, det är varken Bianca Ingrosso, Greta Thunberg, Ebba Busch eller Hanna Hellquist.

Utan det är Astrid Linder, ingenjör och professor i trafiksäkerhet vid Statens Väg- och Trafikinstitut (VTI) och adjungerad professor vid Chalmers.

Linder har tagit fram en krockdocka (female crash test dummy) baserad på en anatomiskt genomsnittlig kvinna … alla tidigare dockor har varit män.

Akademiker och ingenjör … det känns som en utmärkt representant för Sverige.

Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar