Liberalerna vill begrava frågan om det anonyma hetsandet från Sverigedemokraterna i en offentlig utredning.
”Människor i mitt parti är skitförbannade över alla partier som ägnar sig åt falsk flagg … ”, säger Johan Persson. Som om partierna vore lika goda kålsupare.
Men inget annat parti än Sverigedemokraterna använder trollkonton och inget annat parti ägnar sig åt att smutskasta och hota som Sverigedemokraterna gör.
Sverigedemokraterna är inte – och har aldrig velat vara – ett normalt parti av det slag som kollegorna i regeringen så gärna skulle önska att det var.
Och det är som Amanda Sokolnicki skriver i Dagens Nyheter: ”Åkesson har förklarat krig – och Kristersson kapitulerar omedelbart”.
Det finns nog ingenting som Sverigedemokraterna nu kan säga och göra som skulle få regeringspartierna att på allvar säga ifrån.
Tidösamarbetet kommer förmodligen att hålla ända till dess att Sverigedemokraterna uppfattar sig tjäna på att det bryts upp.
Jag kan tänka mig att de kommer att hitta någon anledning att lämna något år innan nästa val.
Då kan de undvika att ta ansvar, ta åt sig äran av att ha flyttat politiken åt höger och hävda att de hade velat gå så mycket längre.