Inget vidare vårväder idag, även om vi hittade en blåsippa i Stadsskogen. Och så tog vi oss till den senaste utställningen i Bror Hjorts hus.
Bror Hjorts hus, ett museum som finns där konstnären bodde och hade sin ateljé, är alltid värt att besöka. Det ligger enbart på 5 minuters promenad ifrån där vi bor, så vi är där med jämna mellanrum.
Idag var det invigning av en utställning med Maria Nilsson Thores originalillustrationer ur hennes barnböcker.
Jag hade inte så bra koll på henne, mest eftersom hennes popularitet kom långt efter det att jag hade småttingar hemma.
Men det är jättefina böcker (de fanns på plats så att man kunde bläddra i dem), med fantasifulla och roliga illustrationer. Väl värt ett besök, även utan barn och barnbarn.
Jag var nära att köpa Livet på en pinne (från 2015), men det fick bli ett par kylskåpsmagneter istället.
Har ni vägarna förbi, gå till Bror Hjorts Hus (och kom sedan gärna förbi på en kopp kaffe)!