Der Ball ist rund

Som många andra är jag förfärad över det korrupta FIFA, men jag tittar förstås ändå på VM-fotbollen. Och nu är det dags för kvartsfinaler.

Man inser ju hur abstinensen kommer att slå till om någon dryg vecka när allt är över. Åtta matcher kvar och jag ser fram emot bra spel och dramatik.

Inser dock att det finns en risk att de bästa spelarna börjar bli lite trötta, och att det kommer att påverka kvalitén.

Många av stjärnorna har spelat många viktiga matcher på kort tid.

Hur kommer det att gå? På ena halvan kommer Frankrike och Spanien antagligen att mötas i semifinal, men det är lite svårare att gissa hur det går på den andra.

Norge – England kan sluta hursomhelst, det är som jag ser det en 50/50-match. Det är nog också den andra, men jag tror att Schweiz har en god chans att slå Argentina.

Min gissning är Frankrike – Spanien och England – Schweiz i semifinalerna.

Men jag satsar inga pengar på gissandet. Mycket kan hända som vänder upp och ner på förutsättningarna (skador på nyckelspelare, utvisningar och interventioner från vissa högdjur).

Som den legandariske tyske förbundskaptenen Sepp Herberger en gång så väl uttryckte det: Der Ball ist  rund.

Detta inlägg publicerades i Idrott, Politik. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar