Ankeborg

IMG_4522Ett par dagars konfererande i Örebro.

När jag var liten var Örebro ett lagom utflyktsmål ifall man skulle åka längre än till Linköping, men inte riktigt lika långt som till Stockholm.

Jag var på den tiden säker på att de fyra främsta sevärdheterna i staden var: Svampen, Kexfabriken, Krämaren och Eyravallen.

Nu har jag varit där igen. Svampen och Krämaren finns kvar, men varken kexfabriken eller Eyravallen.

Numera finns också Örebro universitet.

I Handelshögskolans nybyggda Nova-hus därstädes finns ett konstverk i form av en anka (bilden). Joakim von Anka upp-och-ner-vänd, antar jag. Konstverket heter Ankeborg (Lena Flodman är konstnär).

Att det är placerat i Nova-huset kan kanske tolkas som att Handelshögskolan har en ambition att vända upp och ner på invanda föreställningar om företagande och samhälle.

Undrar om de kommer att lyckas.

 

 

Detta inlägg publicerades i Kultur, Varjehanda och märktes , , , , , . Bokmärk permalänken.

En kommentar till Ankeborg

  1. lisaoberg skriver:

    Hej Bengt
    Apropå utflykter till Örebro. Ett minne: När Svampen invigdes (en stor händelse) bytte den vanliga APK-limpan namn till Svampen-limpan, men den var lika god och svampig som vanligt.

    Vi är många som undrar om du kandiderar till rektorsposten? Du har verkligen ett stort förtroende på högskolan, och kunskaperna om ledarskap.

    Med vänlig hälsning

    [cid:image002.png@01D112FD.55353030]
    Lisa Öberg
    Docent i historia / Associate Professor of History
    Södertörns högskola / Södertörn University
    Tfn (+ 46) 08 – 608 40 62, 070 – 608 01 96

    [Högskolans logga]
    [cid:image007.png@01D112FD.55353030][https://ssd03.web.sh.se/C1257617005B296C/0/AFE8B030BD5D1700C125764A0047B57B/$file/SHlogo2008.gif][cid:image007.png@01D112FD.55353030]

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s