Ballonger och godis

IMG_4556Jag försökte hjälpa till i veckan i försöken att locka studenterna på Södertörn att läsa vidare efter sin kandidatexamen, genom att söka till en magister-, master- eller forskarutbildning.

Vi hade hyrt in oss med ett eget litet bord i samband med att ekonomstudenterna på Södertörn ordnade sin E-day.

Ni ser (till höger) hur det såg ut. Kanske inte det mest iögonenfallande arangemanget. I skåpet i bakgrunden källsorteras skräp.

IMG_4557 Marknadsföringen lämnade en del i övrigt att önska, kan man väl lugnt säga. Hur var det nu med skomakarens barn?

Till vänster kan man se företaget som hade sin plats mittemot vår: GrantThornton. Det är en konsult- och redovisningsbyrå med ” … an instinct for growth”. Lite färggladare var det som synes.

De hade både godis och ballonger.

Och de hade lite fler studenter hos sig än vad vi hade, åtminstone så länge jag var där.

 

 

Detta inlägg publicerades i Media och märktes , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s