Intressant läge i förvaltningspolitiken. I förra veckan presenterade civilministern det fortsatta arbetet när det gäller hur styrningen av välfärden ska utvecklas.
Tillit ska vara utgångspunkt för styrningen, säger Shekarabi.
Statskontoret fick inte mindre än sju uppdrag. Samtliga ska redovisas innan årets slut, och en del redan innan sommaren.
Snabba puckar. Utvecklingsarbetet sker nära Regeringskansliet.
Jag tänkte på detta när jag i morse promenerade till ett seminarium hos Statskontoret (och skådade Stadshuset i morgonsol).
Seminariet idag handlade om annat intressant (EU:s konsekvenser för staten), men vi höll i alla fall till i rummet som har fått namn efter Axel Oxenstierna.
Det förvaltningspolitiska kraftfältet idag finns uppenbarligen någonstans mellan Finansdepartementet och Statskontoret.
Och det är kanske inte så konstigt.
Ekonomistyrningsverket har ett snävare perspektiv, och ses – när det gäller den tillitsbaserade styrningen – antagligen mera som ett problem än som en lösning.
Tiden (den begränsade) får utvisa vad som nu kommer att hända, men jag tror att Shekarabi är på rätt väg.
Man bör dock inte glömma att den dynamiska konservatismen inom sektorn (för att använda ett begrepp från Argyris och Schön) är betydande.