Moroney och Sterner

IMG_4918Artikel i DN idag om Des Moroney.

Jag hade glömt honom. Den elake kanadensaren Moroney som på 1960- och 1970-talen spelade i diverse svenska elitlag, bland annat Leksand och Rögle.

Han var med i det projekt där ”pollenkungen” Gösta Carlsson skulle köpa ihop ett bra ishockeylag till Ängelholm.

Det var inte populärt i hockey-Sverige. Argumentet var att pengarna riskerade att förstöra sporten. Det känns längesedan.

Det blev en kort sejour i högsta serien då för Rögle. Nu är de ju med där för det mesta.

Jag påmindes i alla fall om att jag har kvar mina autografer av hela Rögle BK:s hockeylag från säsongen 1965-66 (bilden till höger).

På de stora bilderna finns Des Moroney och Uffe Sterner, men det finns också autografer av en del andra med lite mindre stjärnstatus: Tom Haugh (USA-målvakten), Kenneth Ekman och norrmannen Björn Elvenäs.

Moroney i all ära … den stora stjärnan var förstås Uffe Sterner.

 

Detta inlägg publicerades i Idrott och märktes , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s