Nu är den veckan på året då honungsrosen blommar (se bilden till höger).
Som det står på odlarsidor på nätet belönar rosen sin ägare med överdådig blomning. Så är det verkligen.
Vissa sägs planera sin semester efter rosen. När den blommar åker man ingenstans. I år är det hursomhelst inget problem, eftersom vi inte ska resa så mycket den här sommaren.
Så nu kan vi njuta av prakten, dofterna och surret från alla bin. Allt verkar frid och fröjd …
… men bakom idyllen döljer sig faktiskt en illasinnad ockupation. På bilden anas det säkert hundraåriga äppelträd som rosen har satt sina taggar i.
Utan någon skam alls använder rosen trädet som en slags spalje. Med sina taggiga grenar har den sugit sig fast och tagit trädet i besittning.
Visst är den både vacker och väldoftande, men vi låter oss inte luras. Att befria äppelträdet från ockupationsmakten ska bli höstens projekt i trädgården.